Díl VI. Potlačení imunity, nebo ochrana před covidem?
V minulém dílu jsme si ukázali, že i když u dětí a mladých vakcína ochranný efekt neměla, už od 30 let věku se zdá, že bránila nástupu nemocí vyžadujících léčbu kortikoidy. Je to ale tak? Nebo jenom potlačila imunitu očkovaných, takže měli neobvykle velký pokles spotřeby, což by bylo nepřirozené a také by to ukazovalo, že covidové vakcíny jsou rizikové?
Abychom si odpověděli na tuto otázku, zobrazili jsme si výsledky ne jako rozdíl v nárůstu očkovaných a neočkovaných, ale nárůsty v jednotlivých skupinách zvlášť. Výsledkem je graf níže. Opět platí, že předposlední bod v každé kategorii (kolečko) je rok skutečného očkování, ostatní jsou roky „virtuálního“ očkování. Modré body ukazují nárůst průměrné spotřeby kortikoidů u očkovaných, hnědé body s „fousky“ u neočkovaných (ty jsme přiřazovali stokrát, jak jsme si říkali ve IV. díle, proto u neočkovaných ukazujeme i rozsah těchto výsledků).

Co nám obrázek ukazuje? Tam, kde je vzdálenost modrých bodů od hnědých víceméně konstantní, víme, že se nic neděje a očkovaní (a to i v době, kdy jsou to zatím jen „budoucí očkovaní“) prostě konzistentně rostou ve spotřebě více než neočkovaní. Takový ideálně „vyladěný“ obrázek je u mladých ve věku 23-29 let.
Kdyby lepší výsledky vakcín ukazované v minulém díle (respektive menší nárůst spotřeby kortikoidů u očkovaných než u neočkovaných) byly způsobené potlačením imunitního systému, modrá tečka z roku 2021 (puntíky) by se musela posunout hodně doleva od úrovní obvyklých v letech virtuálního očkování. Naopak, pokud je to tak, že v očkovacím roce tečka očkovaných zůstala víceméně „na svém“, zatímco tečka neočkovaných se posunula doprava, znamená to, že lepší výsledky (menší nárůst) u očkovaných je způsoben tím, že u neočkovaných se, pravděpodobně vlivem prodělaného covidu, zvýšila spotřeba kortikoidů. To je úplně v souladu s hypotézou o ochranném účinku vakcín proti následkům covidu. A to je přesně to, co pozorujeme u třicátníků až padesátníků.
Jak to bylo u jednotlivých specializací? Přečtěte si další díl.
Díl I – Co se v 1. ročníku zkoumalo?
Díl II – Finále rozdílných výsledků
Díl III - Proč se výsledky tak lišily
Díl IV – S novou analýzou vakcíny škodí?
Díl V - …anebo je to ještě jinak?
Díl VI - Potlačení imunity, nebo ochrana před covidem?
